Ugrás a tartalomra

tettmesepalyazat@richter.hu

Megtartottuk az első Richter TETT-klubnapot

Február 24-én tizennégy TETT-szerző vett részt a Richter TETT Klub első klubnapján. A Richter Gedeon Nyrt.-nél szervezett egésznapos eseményen a TETT-csapat nemcsak közösségépítő játékokkal várta a fiatal alkotókat: a résztevevők bevezetést kaptak a gyógyszergyártás rejtelmeibe, egy írói workshopon pedig irodalmi eszköztárukat gyarapíthatták.

TETT-szerzőnek lenni nem csak hírnév és csillogás. A 2022-es TETT-kutatás óta tudjuk, hogy voltak olyan sikeres TETT-pályázók, akik szégyenként élték meg közvetlen közösségükben, amikor tanáraik kifüggesztették pályaműveiket az osztályteremben. TETT-szerzőnek lenni tehát nehezen viselhető különbözőséget is jelenthet ezeknek a fiataloknak. A TETT-pályaművek megírásának felemelő kalandja mellett  erre is épít a TETT Klub:

- Arra gondoltunk, talán felszabadító ereje lehetne annak, ha lenne egy olyan hely, ahol a TETT-szerzők, ezek a sokoldalúan tehetséges fiatalok bátran megélhetnék a különbözőségüket, mi több, ebben a különbözőségükben találhatnának egymás közötti hasonlóságokat, és új barátságokat köthetnétek – mondta el Dr. Móring Andrea, a Richter egészségügy- és oktatástámogatási specialistája, az esemény egyik megálmodója.

- A TETT Klub megrendezése szerves része annak az evolúciónak, amin az egész TETT pályázati rendszer évről évre keresztül megy. Elgondolásunk szerint a Klub több célt is szolgál: pályázói közösségépítés, tudásmegosztás, tehetséggondozás, kompetenciafejlesztés, pályaválasztási tanácsadás – mindezt az írói és természettudományos ismereteket, illetve kreativitást egyedülálló módon ötvöző értékekre és filozófiára építve. Úgy érzem, első klubnapunk rendkívül sikeres volt. Egy klubot azonban a rendszeresség és az ennek révén hosszabb távon cementálódó közösségi hálózat tesz igazán klubbá. Ezt a célt követve, rendületlenül folytatjuk!  - tette hozzá Prof. Dr. Szántay Csaba, a Richter tudományos főtanácsadója, egészségügy- és oktatástámogatási vezetője, a TETT zsűritagja.

A szombati eseményre azok a harmadik korcsoportban indult TETT-szerzők kaptak meghívást, akiknek pályaművei a TETT első két évadában kiadott könyvekben jelentek meg. A 14 résztvevő közült többen vidékről érkeztek a rendezvényre, sőt az egyik TETT-szerző egészen Bécsből utazott Budapestre a klubnap kedvéért.

Az esemény oldott hangulatát Döbrentey Ildikó és Levente Péter, a TETT fővédnökei alapozták meg egy közösségi játékkal, amiben a résztvevők kicsit jobban megismerhették egymást. A ráhangolódás után következett a klubnap természettudományos része. Először Szántay Csaba tartott előadást a kutatói létről, majd pedig Dr. Szakács Zoltán, a Richter kutató-fejlesztő analitikusa az ország legjobban felszerelt mágneses magrezonancia (NMR) spektroszkópiai laboratóriumában tartott bemutatót. 

A nap második felében a kreatív írás kapta a főszerepet. Dr. Osztroluczky Sarolta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa, a Ráspoly Műhely vezetője tartott játékos írói workshopot az ifjú íróknak. A nap végére a négy csapatba szervezett társaság kezei között négy leleményes, rövid írásmű született, amelyek ITT olvashatók.

A legjobb szándékunk szerint szerettük volna a klubnapon elhangzott előadásokat teljes terjedelmükben megosztani a szélesebb közönséggel, viszont előre nem látott technikai körülmények miatt erre sajnos nincs lehetőségünk. Alább azonban elérhető Szántay Csaba egy bővebb, de azonos témában tartott előadásának felvétele, illetve Osztroluczky Sarolta előadásának pdf kivonata. Továbbá, Szántay Csaba prezentációjához kiegészítésképpen feltétlenül ajánljuk a Magyar Kémikusok Lapjának, TETT különszámában megjelent cikkét.

Dr. Osztroluczky Sarolta: A történetírás építőelemei

Prof. Dr. Szántay Csaba: Milyen a jó kutató?

Ennek a piloteseménynek a sikerére és a résztvevőktől kapott visszajelzésekre építve már tervezzük a Richter TETT Klub következő összejövetelét, melyről a honlapon és a közösségi médiában adunk majd hírt. Ezúton is köszönjük a jelenlevő TETT-szerzőknek az eseményen való részvételt!