Ugrás a tartalomra

tettmesepalyazat@richter.hu

Harmadszor indul útjára a Richter TETT-mesepályázat

Ha ősz, akkor Richter TETT: harmadik alkalommal is meghirdetjük a „Richter TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek” elnevezésű mese- és történetíró pályázatot. A Richter Gedeon és a Szabó Szabolcs Alapítvány együttműködésében futó kezdeményezés első két évadának díjazottjai közül néhányan már ifjú egyetemisták, nyertes műveik pedig nyomtatásban, egy antológia formájában is megjelentek.

A Richter TETT-mesepályázat friss és innovatív kezdeményezés, ami a pályázókat kreativitásra, önreflexióra és önfejlesztésére invitálja. A Richter Gedeon Nyrt. a Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (Sz2A) szakmai partnerségével, a Döbrentey Ildikó – Levente Péter művészházaspár fővédnöksége alatt harmadik alkalommal hirdeti meg a „Richter TETT: Te és a természettudományok – mesés történetek” mese- és történetíró pályázatot.

„A program nemcsak tehetséggondozó, hanem tehetségteremtő módon is illeszkedik a természettudományok hatékony és élményszerű tanítását célzó modern oktatásmódszertani programok sorába” – szögezi le Prof. Dr. Szántay Csaba, a Richter tudományos főtanácsadója, egészségügy- és oktatástámogatási vezetője, a pályázat egyik ötletgazdája. Szerinte a Richter TETT-pályaművek megírásával a pályázók olyan alkotói személyiségfejlődésen mehetnek keresztül, olyan élményekben részesülhetnek, és egy olyan közösség részévé válhatnak, amelyek sorsfordítók lehetnek a számukra.

Hasonló véleményen van Bajzáth Mária Nők Lapja irodalmi, valamint ismeretterjesztő kategóriában Év Gyerekkönyve díjas író, tanár, neveléstudományi bölcsész, mesepedagógus, a Népmesekincstár Mesepedagógia Műhely szakmai vezetője, aki úgy véli: „aki jelentkezik a Richter TETT-mesepályázatra, egy olyan kortárs alkotói körbe lép be, ahol érték a gondolkodás és a kérdezés bátorsága, ahol a kérdésekre a pályázóknak önmagukban és nem a Google-ben kell a válaszokat keresni, ahol a készen kapott képek nézegetését, a belső képalkotás váltja fel.” Bajzáth Mária szerint a kezdeményezés egyszerre offline kihívás és különleges tanulási mód a pályázóknak, az alkotófolyamat pozitív érzelmi állapotot előidéző öröm és élményforrás számukra.

A kezdeményezés hosszú távú hatásaira hívja fel a figyelmet Holtzer Péter, az Sz2A elnöke is: „az eddig két alkalommal kiírt pályázattal számos remek képességű, tehetséges, jól kommunikáló fiatalt sikerült közelebb húznunk a természettudományokhoz, miközben önkifejezési módjuk erősítéséhez is hozzá tudtunk járulni. Az első két kiírás egyes résztvevői már ifjú egyetemisták, de az idei évben is nagy érdeklődéssel várunk alsósokat is. Nagy öröm számunkra, hogy diákok ilyen széles spektrumának tudunk abban segíteni, hogy eredményesebben, és persze boldogabban haladjanak természettudományos tanulmányaik néha rögös útján.”

„A Richter TETT mesepályázatának első két évada bővelkedett a kötelező iskolai ismeretanyagon túllépő, annál szélesebb természettudományos háttérismeretekről tanúskodó pályamunkákban” – állapítja meg Döbrentey Ildikó Magyar örökség- és Prima díjas író, a Richter TETT-mesepályázat fővédnöke. A program első két szakaszában a pályázók összesen több mint 1300 pályaművet küldtek be. Ezek közül a legjobbak, közel 300, könyv formájában is megjelentek. A kezdeményezés a határon túli magyarok körében is egyre népszerűbb: az első kiírásban 45, legutóbb pedig már 74 pályamű érkezett Erdélyből, a Vajdaságból, Felvidékről és Kárpátaljáról.

Az általános iskolás és középiskolás diákoknak november 14-ig van lehetőségük elküldeni mesés történetüket weboldalunkon.

PÁLYÁZATI KIÍRÁS